Skutečný viz falešný jantar

Jedna z prvních věcí, kterou můžete udělat při testování jantaru a šperků z nich vyrobených, je otestovat je vizuálně. Korálky z pravého jantaru mají tendenci být jedinečné svým vzhledem, takže byste při jejich kontrole měli hledat nedokonalosti. Některé běžné nedokonalosti jsou drobné praskliny nebo malé vzduchové bublinky. Také korálky by se měly trochu lišit ve velikosti a jejich tvar by neměl být vždy kulatý. Když se jantaru dotknete, bývá trochu teplý, což není případ většiny ostatních padělků.

2. Test slanou vodou

Dalším účinným testem pro identifikaci skutečného jantaru od falešného je test ve slané vodě. K provedení tohoto testu budete potřebovat asi 7 lžiček soli a středně velký šálek vody. Přidejte všechny lžičky soli do vody a dobře promíchejte, dokud se sůl úplně nerozpustí. V dalším kroku přidejte do této vody svůj jantarový šperk. Pravý jantar by měl v této vodě snadno plavat, zatímco většina padělků se rychle potopí. Hlavní nevýhodou této metody je, že není příliš vhodná pro testování šperků, které obsahují nějaký kov nebo jiné součásti; nicméně to funguje dobře pro samotné jantarové korálky.

3. Zkouška tření

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak odlišit jantar od kopalu, je provést test třením. Vzhledem k tomu, že pravý jantar má elektrostatické vlastnosti, dokáže zachytit drobné kousky papíru nebo prach, když je dostatečně nabitý. Chcete-li tedy jantar nabít, musíte jej zabalit do látky a poté ji nějakou dobu třít (20-60 sekund). V dalším kroku držte tento drahokam poblíž pramene vlasů. Pokud jsou vaše vlasy přitahovány k tomuto kameni, znamená to, že vznikl statický náboj a s největší pravděpodobností držíte skutečný jantar. Případně, pokud se tento drahokam nenabil, ale spíše lepil, znamená to, že je to kopal.